4

לייקים

לקראת סוף שנת המס: למי מגיע פטור בעקבות בעיות בריאותיות?

האם מס הכנסה גם מחזיר כספים? יש מצב שכן • וגם מדוע כדאי שכל אדם יבדוק את מצבו?

שתפו:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

לקראת סוף שנת המס: למי מגיע פטור בעקבות בעיות בריאותיות?

האם מס הכנסה גם מחזיר כספים? יש מצב שכן • וגם מדוע כדאי שכל אדם יבדוק את מצבו?

שתפו:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

עוד מעט שנת המס תגיע אל סיומה ואיתה תסתיים גם האפשרות להגיש בקשה לקבלת החזרים ממס הכנסה. זריזים שיספיקו את שנת המס הנוכחית, יוכלו לקבל החזר גם עבור שנת המס 2016, שכן החזרים ממס הכנסה ניתן לקבל עבור שש שנים לאחור בלבד. העניין הופך להיות משמעותי כאשר מדובר בזכאות המבוססת על מצב רפואי שהחל לפני מספר שנים.

חשוב לדעת כי מס הכנסה לא רק לוקח, לפעמים הוא גם מחזיר וכדאי שכולנו נדע כיצד זה קורה בפועל, למה, למי ובאילו תנאים.

◘ הזכאים לפטור ממס הכנסה

אז מי הזכאים לפטור ממס?

פטור ממס הכנסה זוהי הטבה שניתנת לפי סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה לבעלי מוגבלות רפואית ששיעור הנכות שנקבעה להם הוא כ 90% אחוזי נכות משוקללים לפי חישוב מיוחד   .אחוזי הנכות נקבעים בוועדות רפואיות שמתקיימות בביטוח הלאומי.

פטור ממס הוא הליך רפואי. מאחר שקביעת אחוזים נמוכה מכ-90% אחוזים לא תאפשר את קבלת הפטור, יש להיערך להליך זה כנדרש ובליווי רפואי במטרה להשיג קביעת אחוזים הוגנת וכדי למנוע את הצורך בהגשת ערעור.

כדאי לדעת שפטור ממס הכנסה, בשונה מקצבת נכות כללית למשל, אינו מותנה בירידה תפקודית, אלא מבוסס על אחוזי נכות רפואיים בלבד. זו הסיבה שניתן לראות עצמאיים ושכירים שעובדים ומקבלים הטבה זו, וזו הסיבה שמומלץ לכל אדם עם בעיה רפואית לברר את זכאותו לפטור.

חשוב לציין גם שפטור ממס ניתן לקבל עבור הכנסה משכירות נכס, דיבידנדים, פנסיה, משכורת, ואף ניתן לקבלו עבור מיסים ששילם אדם שהלך לעולמו.

לדגומה, בגיל 78 קיבל רונן אישור לפטור ממס הכנסה לצמיתות בשל מצבו הרפואי. בהתאם לכך מס הכנסה עצר את ניכוי המס מהפנסיה שלו, מה שהותיר לו עוד אלפיים שקלים בחודש. בנוסף העניק לו החזר חד פעמי של למעלה מ- 130,000 שקלים!

◘ כך תבדקו זכאות לפטור ממס

בקשה לקבלת פטור ממס הכנסה מתנהלת בו זמנית מול מס הכנסה והביטוח הלאומי, כאשר הראשון אחראי על הועדות הרפואיות וקביעת אחוזי הנכות והאחרון על השמת הפטור בפועל. 

"פטור ממס הכנסה לא קונים במכולת"... נדרשת היערכות רבה לפני שמגישים תביעה זו: הכנת תיק רפואי, בדיקות, חוות דעת רפואית, הכוונה לוועדות הרפואיות ועוד.

אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לספר הליקויי של הביטוח הלאומי, שמאגד מאות סעיפים ומצבים רפואיים שונים. איך מצליחים לקבל את הפטור? הרב שזירי, יו"ר החברה המרכזית למימוש זכויות, שמלווה מידי שנה מאות עצמאיים ושכירים שמשלמים מס הכנסה פוטר את העניין ב"היערכות חכמה ומודעת".

"נדמה אולי ש 90% אחוזים בלתי ניתנים להשגה, או שרק מי שמוגדר כחולה קשה במיוחד יהיה זכאי לקבל אותם, אך מי שבקיא בעניין יודע ש"לא בשמיים היא" ושניתן להשיג הטבה זו, ככל שהמצב הרפואי מאפשר זאת כמובן ועם התנהלות נבונה ומקצועית", אומר הרב שזירי.

ההמלצה הטובה ביותר לכל אחד, שלא לבטל את האפשרות לקבל פטור במחי יד. לגשת לבדוק ולברר.

◘ נקודות זיכוי במס הכנסה

ישנה הטבה נוספת שניתן לקבל ממס הכנסה, לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, הורים לילדים העונים להגדרת "ילד נטול יכולת" יהיו זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה: ילדים עם הפרעת קשב, עיכוב בהתפתחות, שיתוק, מוגבלות שכלית, אוטיזם, מחלה ועוד. ובלבד שיענו על התנאים המזכים.

מדובר בהטבה כספית של כ- 500 שקלים בחודש וכ- 6000 שקלים בשנה. "במקרים מסוימים גם הורים לילדים מעל גיל 18 יהיו זכאים להטבה זו.

בכל אחד מהליקויים המוזכרים יש להמציא תיעוד ספציפי נדרש לשם קבלת ההטבה. 

כאשר מדובר בבגיר מעל גיל 18 העיקרון המנחה לקבלת ההטבה להורים שהילד הינו "סמוך לשולחן הוריו" ולא יצא מחזקתם. כמו כן, גם מי ששוהה בהוסטל או דיור מוגן בקהילה יכול להיחשב ‘סמוך לשולחן הוריו’ בהתאם לנסיבות ובהתאם לשיקול פקיד השומה.

בקשה לנקודות זיכוי בגין ילד נטול יכולת יש להגיש מידי שנה מחדש. בכל שנה על הילד או הבגיר לעמוד בכל התנאים המצטברים הנדרשים לשם קבלת ההטבה.

בידקו עוד היום את זכויותייכם >>> 

אהבת?

דוסיז ברשתות החברתיות

אולי יעניין אותך גם...

תגובות אחרונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות מקומיות
ביגוד והנעלה
הום סטייל
פיננסים
חשמל ואלקטרוניקה
בריאות, רפואה ורפואה אלטרנטיבית
חינוך ולימודים
קמעונאות ומזון
אופנה וטיפוח
מוצרים לבית
מתנות ואירועים
יודאיקה