4

לייקים

מסמך חובה: איך נכון לחנך את הילדים בתקופת החגים?

נשתברו הקולמוסים בניסיון לענות על השאלה הכל כך חשובה – איך מחנכים נכון בזמן החגים • הרב אפרים שבדרון במאמר מאלף בחינוך נכון בעת החגים • חובה לכל הורה!

שתפו:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

מסמך חובה: איך נכון לחנך את הילדים בתקופת החגים?

נשתברו הקולמוסים בניסיון לענות על השאלה הכל כך חשובה – איך מחנכים נכון בזמן החגים • הרב אפרים שבדרון במאמר מאלף בחינוך נכון בעת החגים • חובה לכל הורה!

שתפו:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter


תקופת החגים היא תקופה לחוצה מכמה סיבות.

גם במובן הטכני. המון הכנות. ריצות מחנות לחנות והכנות לקראת התקדש החג.

גם במובן הכספי. ההוצאות של כולנו גדולות בעת החגים וזה עלול לעיתים להוביל ללחץ נפשי מסוים.

וגם במובן המשפחתי. אם ביום יום כולם במסגרות ורק בערב כולם יושבים יחד, הרי שבחגים אפילו בחורי הישיבות חוזרים הביתה וכל הבית מלא בבני המשפחה.

השילוב של כל הגורמים הנ"ל עלולים ליצור לעיתים חיכוכים ואי נעימויות. היערכות נכונה אליהם יכולה למנע הרבה "מריבות" ותקלות ולגרום לחודש החגים לעבור עלינו בשמחה ובנחת.

שואלים את עצמכם איך זה מתאפשר? הנה כמה טיפים שאספתי עבורכם מניסיוני העשיר במהלך השנים, הן כמחנך והן ממכון מקראות:

◘ הערכות

כאמור, אם נערכים למשהו – המעבר שלו יהיה קל יותר. כדאי לשבת עם עצמכם ומה טוב שני ההורים גם יחד, ולחשוב מה עלול לגרום לחיכוכים ומה יכול למנוע אותם לכתחילה. התבוננות בדברים הללו יכולה לגרום שכאשר יופיע מולו מצב "מלחיץ" או "אתגר חינוכי" – אנחנו כבר נדע להגיב באופן שכלתני מהמוח ולא אמוציות מהלב.

◘ סדר יום

אין חשוב מלשמור על שגרה ככל הניתן. אך בכוונה כתבתי את הכותרת "סדר יום" ולא "שגרה". כי הימים הללו אינם ימים של שגרה. אלו ימים של הרבה שינויים (שבת וחג, חג ושבת, חול המועד ואסרו חג), טבעי הדבר כי הילדים יהיו עייפים לפעמים או ירצו לנוח כדי לצבור כוח להמשך השנה. לא כדאי לשמור על שגרה "חונקת" ככבל יום.

אפשר לשחרר פה ושם אבל כן כדאי לשמור על סדר. קרי: לקום בשעה סבירה. להתלבש (זה חשוב). מיד לאחר מכן להתפלל ואז לקרוא לפחות עשרים דקות. אם ביום יום ילדים קוראים בתלמוד תורה מספר שעות ביום וזה מה ששומר עליהם לזכור את החומר ולדעת את המילים, הרי שכדאי שלא לוותר על זה בימי החופשה. עשרים דקות של קריאה זה המינימום ההכרחי לשמור שהילד יזכור איך לקרוא נכון.

◘ אווירה טובה

זה יכול להתבטא בהדלקת שירים ברחבי הבית (לא בהרעשה שזה גורם את ההיפך מרגיעה, אלא בקול שקט כמוסיקת רקע). זה יכול להיות מורגש באוכל טעים שבני הבית אוהבים וזה יכול להתבטא בחוויה שכל המשפחה עושה יחד.

הקפידו לייצר אווירה טובה ותיראו איך היא משפיעה דבר ראשון עליכם.

◘ גבולות

ילדים צריכים גבולות. קבעו איתם מה אפשר לעשות בימי החופשה אך בעיקר מה לא. אגלה לכם סוד שאולי לא כולכם מודעים לו: ילדים מאוד רוצים לקבל סמכות. הסמכות נותנת להם הרגשת ביטחון שמישהו חזק שומר עליהם ודואג להם. מאידך, כשאין סמכות בבית, הילדים מרגישים חולשה וחוסר בבטחון.. לכן חשוב מאוד שאתם כהורים תחליטו   על דברים שאותם לא תאפשרו בבית – ותראו כי הילדים יקבלו את זה בהבנה, יתכן שבהתחלה לא תראו את זה ככה, אבל עמוק בפנים זה נותן להם בטחון ורוגע, ואפשר לראות את זה בהמשך.

◘ אהבה

בסופו של דבר, בהתחלה וגם באמצע – תראו להם שאתם אוהבים אותם עד בלי די. ילד שגודל בבית אוהב (ושמראה אהבה) הינו ילד בריא.

שנה טובה ומתוקה כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה

הרב אפרים שבדרון

מנהל מכון מקראות

אהבת?

דוסיז ברשתות החברתיות

אולי יעניין אותך גם...

תגובות אחרונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות מקומיות
ביגוד והנעלה
הום סטייל
פיננסים
חשמל ואלקטרוניקה
בריאות, רפואה ורפואה אלטרנטיבית
חינוך ולימודים
קמעונאות ומזון
אופנה וטיפוח
מוצרים לבית
מתנות ואירועים
יודאיקה